szombat, augusztus 27, 2005

Sydney-be beköszöntött a tél.
Igaz, ennek van már vagy 2 hónapja, dehát mostanában sok idő nem jutott naplómban eme egyszerű tény leszögezésére...

Naplóírásról jut egyébként eszembe, amikor kisiskolás korunkban minden lány naplóját előszeretettel olvastuk el, és amikor kihajtottuk az egyik "Titok!" feliratú szamárfület és alá volt írva, hogy "Te kis piszok, hát nem látod, hogy titok?!", az 1000. alkalommal is jó nagyokat tudtunk derülni a dolgon...
Heh...boldog gyermekkor...

A naplóírás egyébként meglepő, milyen sok emléket előhoz az emberből, nem csak a közelmúlt törtéséseiből, hanem a távolabbi eseményekből is.
Ennek talán a De Silva módszer követői tudnák leginkább magyarázatát adni, hogy miért is így van...



Talán a naplóírásnak köszönhető az is, hogy egy mondóka jutott mostanában eszembe, amit talán még az ovodában tanítottak meg velünk a nagycsoportosok, és talán ott is mondogattuk utoljára.
Ezt most közkincsé is teszem, hogy megmaradjon ez a csodálatos kis szösszenet az utókor nagycsoportosai számára.

"Hófehérke, hét törpe,
elmentek az erdőbe.
Hófehérke mit csinált?
Letolta a bugyiját!"

Hát igen, mert már az ovódában is élén érdeklődéssel és ifjúi kíváncsisággal szemléltem ellentétes nemű csoporttársaim testi fogyatékosságait.
Késöbb persze a hosszas kutatómunkának és külföldről, illegális úton becsempészett felvilágosító magazinoknak köszönhetően rájöttem, hogy ami az ovódában még hiányosságnak tünt, az leginkább nagyszerű, izgalmas társasjátékok színtere!
Dehát ez már ugye, egy egészen más történet...

A téli évszak itt változékony, ámde többnyire napos időt jelent. Az átlaghőmérséklet kb. 16-18 fok körül járhat napközben – mostanában inkább 22-25 --, éjszaka viszont lemegy egészen 3-5 fokra.
Ráadásul a hidegebb helyeken, mint pl. székesfővárosunkban Canberra-ban, ilyenkor nem ritkák a mínuszok és a hóesés sem.
Havazásban egyébként nemrég Melbourne részesült, ráadásul olyan mértékben, hogy pár városszéli iskolából nem is engedték haza a nebulókat, inkább ott tartották őket éjszakára.
A híradókban érdekes volt látni, ahogy a kb. 4-5 cm magas hóban az autók az árkokba csúsztak, nem járt a tömegközelkedés, és mindenki tehetetlenül várta, hogy valaki megmondja neki, hogy is jut aznap haza.
Hiába na, nincsenek itt a népek több hónapos, méteres hótorlaszokkal edződve.
Szerencsére...



Az itteni hideg még nem is lenne amúgy tragédia, hiszen a nemritkán -15 fokos magyar telek után szinte ez téli kánikulának tűnhet.
A probléma megint csak az, hogy Magyarországgal ellentétben itt nem csak akkor fázik az ember, amikor kimegy az utcára, hanem akkor is, amikor bent marad a lakásban...

Ez a szomorú tény pedig annak köszönhető, hogy a fal és a gipszkarton között itt sincs hőszigetelés (nem csak Victoriában), a küszöb alatt húz be a hideg, az ablakok sok helyen csak egy üveglapból állnak -- de persze egész falas üvegajtók nyílnak az erkélyekre -– és a fűtést kis, kerekeken guruló olajradiátorokkal kell megoldani...
Ezért nincs egyenletes hőmérséklet a lakásokban, vagy hideg van, vagy meleg.
És ezek sűrűn váltakoznak, ezzel is próbára téve az ember tűrőképességét...

Ez nekünk végül elfogyott, és beizzítottuk a hűtő/fűtő légkondinkat is, hogy legalább a baba ne fázzon.
A villanyszámla ezzel az egekbe szökött ugyan (kb. $350 / 3 hónap), de szerencsére az elmúlt majd’ egy évben a baba talán csak 2 napot gyengélkedett egy picit.

Ádám szerencsére amúgy igen jól viseli a telet.
Már jó ausztrálhoz méltóan igyekszik mindent lerúgni a lábáról, leráncigálni a zokniját és mezítláb kúszni-mászni mindenfelé.

Ez egy helyi szokás egyébként ami még azokból a nehéz, gyarmati időkből származik, mikor is a fegyencek valami súlyos állami mulasztásnak köszönhetően nem kaptak lábbelit, és mezítláb voltak kénytelenek indulni a kőbányába napi svédtornájukra.
Legalábbis nagytudású ozi kollégám szerint ezen a tényen alapul a mezitlábas helyi szokás.



Ez azóta egyfajta ausztrál szabadság-szimbólummá nőtt ki, és gyakran lehet mezítlábas embereket látni a bevásárlóközpontok hideg kövezetén flangálni.
A bennszülöttek megkülönbüztető jegye is ez a wog-októl, akik pedig csak értetlenül szemlélik a feketelábúak törzsének ezen helyi képviselőit, ahogy mit sem törődve a szeszélyes időjárással, a hideg kőpadlóval, a lábgomba meg a felfázás fenyegető veszélyével, csak rójják a kilómétereket mesztélláb.

Erről jut ismét eszembe…-- mert csak úgy csapongok ma --, nemrég volt szerencsénk megismerni az ausztrál magán, illetve állami egészségügy közötti szemetszúró különbséget is.
Tünde a kismamaság óta küzd elég erős hátfájással, ami főleg reggelente olyan erővel tör rá, hogy szinte csak segítséggel tud felkelni az ágyból...
A különféle csodakrémek hiábavaló kenegetése után a háziorvosunk megkért minket, hogy hívjuk fel a st leonardsi nyílvános kórház csontproblémákkal foglalkozó részlegét, és kérjünk tőlük időpontot a kivizsgáláshoz.
Úgy is lett, felhívtam őket, és miután elmondtam a problémát, meg hogy sürgős lenne a dolog, ezért kaptam is időpontot június végére.
Ja, a telefonhívás még március elején történt...

Kérdeztem, hogy nincs-e lehetőség valamivel hamarabb megejteni a vizsgálatot, mivel addig minden nap kínszenvedés számára, de udvariasan közölték velem, hogy ennyi a normál várakozási idő, és még ez is a legkorábbi időpont, amit adni tudtak!

Vissza a GP-hez, és mondjuk neki, hogy ez így nem lesz jó, még több, mint 3 hónap várakozás a megoldásig?
Kaptunk ismét egy telefonszámot, de figyelmeztetett is egyben, hogy ez a szintén st leonardsban található magánkórházba szól, ahol ugyanazt a vizsgálatot hamarabb el tudják végezni, de fizetni kell érte.
Jó esetben kapunk valamennyit vissza a Medicare-től, de készüljünk fel, hogy igy sem lesz olcsó!



Felhívtam a telefonszámot, mondom mi a helyzet, és közli a hölgy, hogy akkor másnap délelött 10-re várnak minket szeretettel!

Meg is érkeztünk hát időben a megadott címre, ahol elöször azt hittem hogy nagyszerű útismeretem és csodálatos intuíciós képességem ellenére mégis eltévedtünk, és valahogy egy osztályon felüli szálloda recepcióján kötöttünk ki.
A recepciós pedig győzködött, hogy csak maradjunk, mivel ez az a kórház amit keresünk, és már amúgy is várnak minket az izotópos csontröntgenre.

Lényeg-a-lényeg, nagyszerű körülmények, hatalmas szerkezet, amibe betolták Tündét, és körbe-körbe forgott körülötte –- már a gép a Tünde körül... --, étel-ital, stb.
Végén kaptunk egy számlát $500-ról, amiből a Madicare $139-et adott vissza, és az eredmény negatív volt szerencsére.
Tehát nincs törés, vagy repedés a gerincoszlopán.



Pár hónappal késöbb azért megejtettük második, már jóval szerényebb vizsgálatot is, ami úgy nézett ki, hogy a Tünde feküdt az ágyon, és egy fénymásolót –- vagy valami igen hasonló szerkezetet -- tologattak fölötte.
Újat viszont ez sem tudott mondani, igaz, ezt legalább ingyen tette...

Szóval a háta még mindig fájt, ezért a lelkes, horsby-i kórházban rendelő csonti heti 2-3-szori masszást írt fel neki, illetve elmagyarázta, hogy mire vigyázzon, amikor a babát tartja kézben, hogyan kell ülnie, tegyen összecsavart törölközőt éjszakára a dereka alá, stb.
Ráadásul mehet hetente 2x a helyi kórház uszodájába vizibalettre is.

Ezek valóban használnak, de sajnos a hátfájdalmak nem múlnak el teljesen...
Valószínűleg, majd ha a már 10 kilós babát nem kell mindig kézben tartani, fog ismét tünetmentessé válni…



Időközben jó munkámnak köszönhetően a fizetésem is emelkedett, bár igaz, nem a bőkezű munkáltatónak köszönhetően...
A szövetségi miniszterelnöki pozícióért vívott marketing hadjáratban Peter Costello, a jelenlegi pénzügyér úgy döntött, hogy mindenki meglepetésére elég szokatlan módon, a parlamenti ciklus közepén hirtelen adócsökkentést jelent be!
Ez ráadásul elég jelentősre sikeredett és így legalább a nettó fizetés növekszik, ha már a fizetésemelés nem tartozik a cég erősségei közé...

És legalább van mivel kompenzálni az emelkedő üzemanyagárakból származó többletkiadást, mert már ide is begyűrűzött Bush áldásos háborújának és a fejlődő országok megnövekedett nyersanyagszükségletének hatása.
Ezért a benzin most 125 centen áll, és az év végére 150 centes árral, és a többi termékre is kiható következménnyel riogatnak a nagytudásúak.

A parlament egyébként el is fogadta nemrég az adókulcsok változtatást, de Costello-nak nem ugrott meg tőle olyan mértékbén a népszerűsége, hogy ettől Howard álmatlanul hánykolódna éjszaka...
Az ellenzék meg bohócot csinált magából az elmúlt idők vezéregyénisége körüli hercehurcával.
Most egy évekkel ezelött már leszerepelt arcot halásztak elő valahonnan a lejtő aljáról, és próbálják előtérbe nyomni elég kevés sikerrel.
Ez legalább arra elég, hogy John Howard vígan vághassa szájba visszakézből a saját választóit, pl. az IR reformok bevezetése, vagy a Medicare (a helyi TB-szerűség) megnyírbálása kapcsán.

A tavalyi választások elött kb. 5 perceknént nyomták a TV-ben az adófizetői pénzből készült reklámokat, hogy nem nyúlnak a Medicare-hez, sőt erősíteni kívánják, de mint ez nem olyan rég kiderült, már akkor tudták hogy hazudnak, és ha megnyerik megint, akkor bizony megkurtítják a támogatások sorát.
Hmmm...honnan is ismerős ez a fajta politizálás...?

Időközben én meg új félévet kezdtem, és most a ’Multilayered Switching’ nevezetű hangzatos, ámde igen nehéz tantárgyat sikerült választanom.
Szóval szépen lassan megkezdődött a leépülésem...
Az első félévben még 3 tárgyat gyűrtem, a másodikban már csak kettőt, és most egyet.
Sajnos az már elég egyértelműen látszik, hogy a család és a munka mellett ennél több nem fér bele, hacsak nem akarunk rokkantnyugdíjba vonulni idejekorán.
Azt meg a kapitalizmusban nem dotálják elég bőkezűen ahhoz, hogy számbajöhető lehetőségként merülhessen fel...
Szóval inkább dolgozunk, tanulunk, babázunk keményen!

Az érdekessége egyébként a neves UTS-nek, hogy a gépteremben, ahol a nebulóknak elméjük pallározására kellene hogy minden segítség rendelkezésre álljon, a materiális eszközök hiánya nyomja rá béllyegét a gyakorlatok hatékony végrehajtására.
Hogy miért is nem jogásznak mentem…



Vagyis magyarul szólva, 20 diákra jut 8 switch, és 16 router.
De mivel a tantárgy a switch-ek összekapcsolásáról szól, ezért egy csapat számára legalább 4 kell minimum, viszont az elöbb említett okok miatt a switch-ek körül tumultuózus jelenetekenek lehet szemtanúja a bámész szemlélő.

Éppen ezért ismét úgy döntöttem, hogy nem maradok ott a gyakorlatra, inkább bent a cégnél próbálomkozom a rendelkezésre álló teszt laborban megoldani a feladatokat.
Ez néha okoz némi fennakadást a hálózati kommunikációban, de kollégáim már tudják, hogy ha valami nem megy, akkor hozzám kell jönni a kérdésekkel!
...már nem azért, hogy hogy kell megoldani a problémát, hanem hogy mit rontottam el már megint!

Az egyetem aulájában különféle művészeti alkotások találhatók a falakon.
Több kedvencem is van, és ez alkalommal szeretnék egy pár részes sorozatot kezdeni itt, aminek a címe; "Virtuális tárlatvezetés a University of Technology, Sydney-n" lehetne.

Sorozatunk első képe méltatlan módon nem a főbejáratnál függ, hanem eldugva, az első szinten, a B10-es épületben.
Címe, alkotója ismeretlen, a szemlélő első pillantásra talán a "Nő földbe döngölésének mechanizmusa" címet adhatná neki.
(persze, hát csak egy technológiai egyetemen vagyunk, kell, hogy legyen benne valamiféle mechanizmus!)



Ez a kép amúgy egy szimbolika is, kérem!
Mégpedig, a földhözragadt nő hátáról elrugaszkodó, szárnyaló férfierő szimbolikája!
A nő pedig dolgozik tovább a krumpliföldön, míg az alkotó férfierő az egekben szárnyal Szabó Lőrinc verseket szavalva!
Az egyetemen saját klubbal is büszkélkedő harcos, feminista amazonok ezek szerint az informatikai épületbe már nem merészkednek el, mert a képet kb. 1 éve fedeztem fel, és még mindig a falon lóghat...
Vagy lehet, a kép szimbolikája valami egészen mást takar?
No, mindegy, virtuális tárlatvezetésünk ez alkalommal véget is ért, legközelebb egy másik nagyívű műalkotással ismertetem meg a naplóolvasó publikumot.

Ádám babuciká már 11 hónapos nagyfiú!
Nem is érzi jól magát sokáig ölben tartva, mindenáron kúszni-mászni akar. Sokszor feláll valamiben megkapaszkodva, és mostanában azzal szórakozik -– szívbajt hozva az amúgy is gondterhelt szülőkre --, hogy simán hátradől álló helyzetből, ha maga mögött lát minket!
Ráadásul elkezdődött a mindent muszáj lepakolni korszak, amikor is nincs semmi biztonságban, ami elérhető magasságban van számára.
Repülnek lefelé a könyvek, játékok, megrágja a telefontöltőt, összenyálazza a TV-távirányitót, ritmust ver a kistányérján a cumisüvegével, és brumm, brummozik püréevés közben...
És már 5 pici foga kint van!
Tényleg, egy kisbaba mikor kezd vajon fogat mosni?
Életemben nem gondoltam volna, hogy ilyen kérdések is felmerülnek majd egyszer...

Sokat vannak kint anyukájával a helyi parkokban, a Salvation Army játszóházában, vagy a 2 hetente péntekenként megrendezésre kerülő magyar babaklubban.
Hihetetlen látni számomra hogy milyen gyorsan fejlődik.
Az egyszerűbb szavakat már megérti, és reagál rájuk!
És még csak 11 hónapos!
Csodagyerek, na...



Tündének sikerült pár hete a vezetési tesztje is.
Bár a szabályok szerint érkezése után 3 hónapon belül le kell tennie ez elméleti és a gyakorlati vizsgát, egyébként csak korlátozásokkal ellátott jogosítványt kaphat, neki megadták lassan másfél évvel késöbb a teljeset.
Ráadásul úgy, hogy megcsinálta az elméleti vizsgát a 2. hónapban.
Ennek az eredménye 18 hónapig érvényes, ezen belül kell megszereznie a gyakorlatit is, aminek mostantól pediglen büszke tulajdonosa.

Amíg a tesztet csinálta én vigyáztam a babára, és sikerült egy jó ovodát találni a közelben.
2 és 6 éves kor között járnak oda a gyerekek, nagyon jó körülmények közé.
Tanítanak nekik matekot, idegen nyelveket, zenét, stb. és mindezt $63 napi díjjért, persze kaja nélkül.
Reggel 7:30 és délutan 6:30 között vállalják a gyerekek foglalkoztatását, ami elég ritka tudomásom szerint.
Ráadásul mivel minden ‘child care’ központba igen nagy a túljelentkezés, már most le kell foglalni a helyet, hogy majd 1-2 év múlva legyen is számára.

Úgy tervezzük, hogy a babát csak pár órára adnánk be, amig Tünde a két utcával arrébb lévő TAFE-en tanulná tovább a nyelvet, illetve valami helyi szakmát.
A szocializálódás ilyetén formája ráadásul mindkettőjükre jó hatással kell hogy legyen.



Szóval Tündének már nem kell az útlevelét meg a magyar jogsit mindenhová magával cipelnie, elég ha nála van a bankkártya méretű helyi jogosítvány mindenütt, ahol igazolnia kell magát.
Bár igaz, Liberalék éppen most tervezik itt is bevezetni a személyi igazolványt, a terrorizmus elleni eredményesebb harc érdekében.
Legalábbis most erre kenik azt a dolgot, amit amúgy már hosszú évek óta próbálnak a köznéppel megetetni.

Furcsaság, hogy míg az én régi fajta kihajthatós magyar jogosítványom utolsó lapját csak lepecsételték, hogy van már ausztrál helyette, addig a Tünde bankkártya méretű magyar jogsiját kilyukasztották.
Érdekes kérdés lehetne, hogy vajon volt-e joguk megkárosítani egy másik ország által kiállított érvényes és hivatalos dokumentumot...

Na, mindegy, a sok izgalom meg az én pár hetes távollétem után elmentünk kirándulni Terrigal-ba, ami egy kis település az óceán partján fent, a Central Coast-on.
A Grand Plaza nevű hotelben szálltunk meg, aminek a reklámja elég sokat megy a rádióban, szóval csak nem lehet egy rossz hely – gondoltam.
Jó hely valóban, segédmunkás koromban a főnökömmel többször megálltunk 2 munka között azon a hosszú, szép beach-en, ahol a szálloda is áll. Ráadásul tele van kellemes éttermekkel, kávézókkal, parkokkal, stb.



Vasánap hazafelé jövet, kollégáim ajánlására még ellátogattunk a közelben található, The Entrance-nak nevezett helyre, ahol valóban nagyon jól éreztük magunkat!

A kis helység az óceán és egy nagy belső öböl találkozásánál fekszik. Azon a napon a parkban zenészek, mutatványosok, lufivár, kifestő sátor, stb. várták a családokat, és ez állítólag minden hétvégén így van.
Ráadásul minden nap 3-kor rendszeresen elkezdik etetni a pelikánokat, amikor is vagy 50-60 gyűlik össze, és kultúrált sorban állással várják ki, míg megkapják napi friss haladagjukat.
Nem egy tolakodó sirály banda az biztos...

Éppen apály volt odaérkezésünkkor, úgyhogy a tengerbe ömlő kis folyó medrében sétálni lehetett mezítláb.
Tünde kagylóhéjat gyűjtögetett, a nap gyönyörűszépen sütött, de nem volt forróság és a baba is szemmel láthatóan jól érezte magát a meleg homokban játszva.
Az apály által medrekben otthagyott tengervízben kis halak úszkáltak, és Ádámnak nagyon tetszett, ahogy meg, megcsillant fényes testükön a vizen megtörő fény.

Lassan a hullámzó óceán morajlása elaltatta kezemben a babát.
Lefektettük szépen a homokra terített takaróra, és mi is leültünk mellé.
Csak néztük csendben a partot, a vízben játszó gyerekeket, a hullámzó óceánt és a gyönyörű kék eget míg fel nem ébredt...



Miután a baba megette a szokásos délutáni almapüréjét, mi is elkezdtünk szedelődzködni.

A lemenő nap szép aranyfénnyel világította meg a partot, ahogy sétáltunk lassan a vizes homokon visszafelé.

A part végében helyi szokás szerint nyílvános uszoda áll.
Ez attól nyílvános, hogy van benne 2 nagy medence amit a tengervíz tölt föl, zuhanyzó, wc, és 24 órában van nyitva anélkül, hogy bárki felügyelne rá, vagy lelopnák a szerelvényeket.
Ráadásul gondolva a tolókocsisokra, lejtős lejáratot is építettek a medencékbe.

Visszaérve a központban még mi is meguzzsonnáztunk, mielött elindultunk volna haza, Hornsby-ba.

hétfő, augusztus 08, 2005

Ma egy olyan élményben volt részem, amelyet meg kell örökítsek az utókor számára.

Levelet kaptam a Coles Mayer-től, hogy esélyem van végre egy munkára náluk!!!
Be is idézem büszkén, hadd lássa a világ:

"Hi Istvan,

This is a generic email which has been sent to all applicants that where successful through our first interview process.

We currently have a few roles becoming available within Coles Myer. I would like to know if you would like to be considered for a casual role with Shell Coles Express Service Stations (Not Coles Supermarkets) at:

*PYMBLE

If you are interested in this role please reply to this email as soon as you can (before Wednesday the 10th August )with the hours that you are available and the site/s that you would like to be considered for.

The most flexible applicants will be placed forward for a final interview.

If you do not wish to be considered for a role within Coles Myer Limited please let me know by replying to this email with the reason as to why. Your application form will then be withdrawn."

Szóval mégis megérte a várakozást!
Másfél év után kaptam értesítést, hogy az IT-s felvételi procedúrát megszégyenítő interjú-sorozat után (az egyszeri polcfeltöltő pozícióra) végre mehetek a következő fordulóra a Coles-ba!

Megköszöntem a lehetőséget udvariasan, és sajnálattal közöltem, hogy nem élhetek vele, miután már alkalmazásban vagyok máshol...

csütörtök, augusztus 04, 2005

Victoria-ban meg lehet fagyni!!!
Azt hiszem ezt a tanulságot sikerült levonni az elmúlt 2 hét tapasztalatai alapján.
Így még nem fáztam mióta tavaly márciusban visszautaztam Magyarországra kis feleségemért, és a szabadságharc ünnepén méteres hó, meg mínuszok fogadtak...

Itt a júliusi hajnalban kb. 2 fok van, és napközben is csak 16 fok körül jár a csúcshőmérséklet!
Ez még nem is lenne baj, hiszen máshol ez már könnyű tavaszi időjárásnak felel meg, a gond mindössze az ausztrál hőszigetelési technológában és fűtési szokásokban rejlik.
Ezekkel a baj ui., hogy ilyenek nem léteznek...

Tehát a hőszigeteletlen motelekben csak nyári, hűtésre használatos légkondik találhatók.
Bár meg kell jegyeznem, hogy az első motel amiben megszálltam, rendelkezett elektromos ágymelegítővel!

Az itteni motelek egyébként tisztára olyanok, mint amiket amerikai filmekből ismerhet az ember.
Vagyis az út mellett állnak saját parkolóval, amiben egy éjszakát $80-$120 között tölthet el az utazó.
A különbség, hogy az amerikai filmekben látható motelekkel ellentétben az itteniekben a spártai berendezés mellett tisztaság, kábel-TV, frissen húzott ágynemű, tiszta törölközők és tisztálkodószerek a szoba tartozékai.

A múlt hetet Melbourne-ben töltöttem St. Kilda és Sunshine kerületek között ingázva.
Szerencsére szállodai szobát bérelt a cég St. Kilda-ban, ahonnan Sunshine-ba (ami magában egy ellentmondás, mivel a napsütéshez a legkevesebb köze van...
Végig esett az eső, és olyan felhős volt az ég, hogy nappal is be kellett kapcsolni az autó fényszóróit...) kellett átjárni, ahol az ügyfél szerverei vannak.

Melbourne-ből sajnos nem sokat láttam, mivel csak két este sikerült kimennem a városba körbenézni.
Az általános közvélekedés, miszerint Melbourne eléggé európai jellegű város, valóban megállja a helyét – legalábbis a belvárosa.
Tele van régi – vagy régies jellegű – épületekkel, és minden kis utcában jár legalább egy villamosjárat.
A belvárosban konflisok viszik a kis, mindent fényképező kínai turistákat, akik felváltották a kis, mindent fényképező japánokat.
Persze, a japánok mostanában inkább Guam-ra járnak, mivel az már olcsóbb számukra, mint az áraikkal igencsak elszaladt ausztrál vendéglátóipari létesítmenyek...
Viszont a kínaiak számára úgy tűnik ez nem jelent problámat, nagy számban láthatók az utcákon, ahogy mindent jól megnéznek, fotóznak, kipróbálnak, felüllnek, leszállnak, stb.



Melbourne-be történő érkezésem egyébként elég izgalmasra sikerült.
A cég által bérelt Toyota Camry Altise ugyanis automata váltós, amit soha nem vezettem korábban.
A Hyundai Excel mereteihez szokva ráadásul ez a nagy autó igazi kihívást jelentett.
A kulcsokat átadó Herz-alkalmazott arcán látszódott is az aggodalom, ahogy a különböző misztikus jeleket próbáltam megfejteni a váltón.

Pár perces bátortalan kísérletezés után a D-vel jelölt pozíció tünt a legjobb választásnak, mert az autó egyszer csak legnagyobb meglepetésemre magától elindult, anélkül, hogy a gázra léptem volna!
Megérezte mit akarok!!!
Hiába na, tudnak ezek az oroszok...

Volt kézikönyv a kesztyűtartóban, dehát ugye jó IT-shez illően először is az ember egyből a gyakorlattal kezdi, majd ha már kifogyott minden ötletből és variációból, csak akkor veszi elő a kézikönyvet!
Nos, én csak este néztem bele, amikor már visszaértem a szálloda parkolójába, és kiderült, hogy mire is jó a 2, L, P, N, meg a többi izgalmas jelzés, gomb, tekerenyű, meg ketyere.
Az autó is épségben maradt, amely tény ismét csak azt bizonyítja, hogy legjobb, ha az ember egyből a gyakorlattal kezdi, a leírások, kézikönyvek, útmutatók, stb. csak az amatőröknek valók!

Szóval a múlt hét kényelmes volt, a Virgin Blue Sydney-Melbourne járatával jöttem, kaptam bérautót, és egy belvárosi szállodában kényelmes szobát, majd pénteken repülthettem vissza a családhoz.

Ez a hét viszont már fárasztóbb egy kissé.
A saját kocsival vezettem le Sydney-ből Melbourne-be vasárnap.
A nagyjából 1100km-es utat sikerült is 14 óra alatt megtenni néhány megállót beiktatva.

Az itteni távolságmérés is érdekes dolog amúgy.
Mintha csak a híres Hörömpő-cirkursz kígyóbűvölője útmutatása alapján tértek volna át a metrikus mértékegységekre a jámbor ausztrálok.
Mert hát a híres idomár szerit ugye, a félelmetes csúszó-mászó a fejétől a farkáig 2 méter, a farkától a fejéig 4 méter, az összesen 7 méter!

Sydney határában az útjelző táblán Melbourne 1077 km-re van.
Visszafelé a Melbourne határában lévő tábla már csak 980 km-t mutat.
Az autó km-órája meg 1008-at...
Ebből ügyesen egyszerű átlagot vonva, a távolság 1022 km-re jön ki!
Nos, ennyi szerintem a távolság a két, egymással folyton vetélkedő város között.

Az út amúgy hosszú és néha unalmas, bár sokszor nagyon szép, meglepő módon nem ausztráliára-asszociálható tájakon át vezet.
Többször volt olyan érzésem, mintha az osztrákoknál lennék a zöld, dombos mezőkön, ahol tehenek és birkák legelnek, és traktorok szántják a szép, rendben tartott gazdaságok földjeit.

A Hume Highway, amely állítólag talán egész Ausztrália legjobb főútja, több kissebb-nagyobb településen is átvezet, és ezek közül az egyikben az ember egy igazi II. Világháborús tengeralattjáróval találkozhat szembe!!!
Valóban az egyik legmeglepőbb dolog, amikor az ember átvág ezen az egyszerű kisvároson valahol Ausztrália közepén, és hirtelen meglátja ezt a fekete, félig földbe süllyesztett tengeralattjárót kb. 400 km-re a legközelebbi tengerparttól!

Tisztára az az ember érzése, mintha valami Rejtő Jenő regényből került volna oda, mert Piszkos Fred már megint kavarja, és ezt a helyet találta a legjobbnak eldugni a tengeralattjárót!
Nos, a terve nem jött be, mert igen sokan állnak meg, hogy szemügyre vegyék ezt a világcsodát itt, Holbrook közepén.



A város egyébként nevét egykori Sztálinvárosunkhoz hasonlóan egy akkor még élő személyről kapta.
A személyi kultusz ilyetén megnyilvánulása ezek szerint már a kapitalizmusban is ismert dolog volt, nincs hát miért szégyenkezniük névadó apáinknak...

Lt. Norman N.D. Holbrook RD (az utókor sosem fogja megtudni, hogy mi az N.D., meg az RD...) az I. Világháborúban szerzett elvitathatatlan érdemet azzal, hogy mini tengeralattjárójával megtórpedózta, és elsüllyesztette a Messudieh nevű török csatahajót a Dardan-öbölben valahol a Dardanelláknál.
Ráadásul sikerült egyben vissza is térnie az aknáktól hemzsegő tengeren, fémzúzalákká forgácsolódott iránytűjével!
És hogy mégnagyobb ámulatára szolgáljon kora, és a jelen bámész emlékmű-látogatói számára, mindezt úgy tette meg, hogy 9 órán át maradt alámerülve, midössze 2 órás működést lehetővé tévő akkumulátorokkal!!!
Mondom, tiszta Rejtő-sztori...

Nincs is mit hát csodálkozni ezek után, hogy az akkoriban bizony nem éppen jól csengő Germanton-t gyorsan át is keresztelték a nemzet hősének nevére...

A Hyundai jól viselte az utat, csak nekem voltak már alvás- és így halálközeli-élményeim a vége felé.
Ez különösen akkor jelentkezik a vezetőnél, amikor közelednek 110-el a csőrös kamionok, amik nem igazán törődnek azzal, hogy este van, esik az eső, csúszik az út és fúj a szél.
Csak nyomják a sofőrök nekik, és előzik ki a személyautókat az Oversize-feliratú járműveikkel…

De este 11-kor azért egyben megérkeztem Moe-ba, ahol ez előre lefoglalt szállásom volt, amit a Golden Chain motel lánc web-oldalán találtam.



Másnap Wonthaggi-ban volt dolgom, és az út ismét nagyon szép vidékeken vezetett kereszül.

Hihetetlen, hogy Ausztráliában vagyok és nem valahol német, osztrák tájakon.
Még az itt töltött 2 év sem volt elég, hogy eltünjön belőlem a vörös-homok sztereotípia.
Victoria gyönyörű ország lenne, egy kicsit több napsütéssel meg magasabb hőmérséklettel!
Legalabbis télen...

A rákövetkező éjszakát Morwell-ben töltöttem majd másnap a munka után indulás tovább Geelong-ba, amely éppen Melbourne másik oldalára esik.
A morwelli (nem, neeem! Nem orwelli!) iroda vezetőjének javaslata alapján nem Melbourne-ön keresztűl vágtam át, hanem lementem délre, és komppal vitettem át magam az öböl másik oldalára.

Érdekesség erre felé, hogy a sok olasz bevándorlónak köszönhetően a komp Sorrento-ból indul, és még San Remo is megtalálható a közelben....
Táncdalfesztiválról nem tudok hogy lenne itt, de nagyon jó fish&chips-et lehet kapni, ami mellé a kifőzdében Adriano Celentano dalai szolgáltatják az aláfestő zenét.



A félszigeten minden nációnak megvan a saját rádiója. A kocsiban az automatikus állomás-kereső kb. fél-frekvenciánként talált más-más nyelvű adásokat.
Csak hogy a helyhez illő legyen a dolog, az olasz adó 60’-as évek olasz slágereit játszó csatornáját hallgattam és végre még a nap is kisütött!

A komp $45-ért viszi át a kocsit Sorrento-ból Geelong-ba, plusz $5 utasonként.
Ezért kb. 40 percen át lehet gyönyörködni 3 város – Melbourne, Geelong és Sorrento – látványában a tenger felől, valamint megtekinthető az 1918-ban a part közelében elsüllyedt Wauchope gőzös roncsának maradéka is.



Geelong sok szót nem érdemel, egy átlag kisváros átlag tengerpartal és átlagon aluli motel-ekkel.
Nagy nehezen sikerült a legjobbnak tűnőt kiválasztani, ahol még a kinézet ellenére is hangyajárás volt a fürdőszobában és reggel elfelejtették az előre kifizetett reggelit beadni a szobába....

Munka után indulás tovább Warrnambool-ba, és csak hogy izgalmasabb legyen az út, meg mert útba is esik, ezért nem a gyorsabb M1-en mentem végig, hanem a Great Ocean Road-on!
...egy másik álom vált valóra ezzel...



És tényleg nem kellett csalódnom, mivel csodálatosan szép tájakon vezet keresztül az út!
A szerpentin pont olyan, ahogyan azt elképzeltem.
Az út alatt nagy hullámokat vet az óceán, a napsütésben fehéren szikrázik a sziklákon megtörő víz, és csak a hullámok morajlása meg a madarak csicsergése hallataszik.
Teljesen át tudom atni magam az élménynek, mivel szinte senki nincs az úton rajtam kívűl.

Kb. 50 km hosszan kanyarog a szerpentin az óceán partján, és közben átvisz erdőkön is hatalmasra nőtt páfrányokkal, gyönyörű dombokon zöld legelőkkel, és kis nyaraló városokon teraszos éttermekkel, kávézókkal mire elér a 12 apostolig.



Nem vagyok egy könnyen lelkesedő tipus, de azt kell mondjam, az út maga már megéri a kirándulást akár az apostolok nélkül is.
De ha már ott vannak, akkor ugye nem lehet kihagyni őket.
Ráadásul mivel éppen mostanában dőlt össze az egyik, ezért gondoltam had’ legyen egy kép róla mielött a tenger elmossa az emlékét is.

Naplemente volt mire odaértem, és az apostolok aranyszínben pompáztak, ahogy álltak ott türelmesen, a lábukat a vízben áztatva.
Persze, mivel első a higiénia!



Megadóan tűrik szegények, hogy minden arrajáró turista megával vigye hosszú életük egy-egy pillanatát, hogy aztán majd az unokáknak mesélhessék, hogy ott állt egykoron az egyik apostol, látod?!
Bár igaz, viszonylag keveseknek adatik meg, hogy láthassák teljes pompájukban, meg az óceán által meggyalázva is a sziklákat, mivel az egyik ismertető tábla szerint az hullámok mindössze 2cm-et mos el a kőtornyokból egy év alatt.
Így bizony eltart egy ideig, mire megtérhet végül az elfáradt igehirdető rég összedölt társaihoz.



Az apostolok egyébként úgy alakultak ki, hogy Jézus tanítását terjesztették miután a rómaiak megfeszítették vezetőjüket.
Késöbb a hálás utókor ezért szenté avatta őket, ezzel is adózva önfeláldozó igehirdetésüknek és példamutató életvitelüknek!

Az ausztrálok meg jó apostolokhoz méltóan átkeresztelkedtek hátrahagyva ezzel pogány múltjukat, melyben még a 'Koca és a Malacok'-ként emlegették őket.
Amúgy már csak 8 álla ottan meg egy kőhalom, ahol is a nagy turista kilátó is található.
Éppen pár hete dölt össze az egyik nagyobbacska, és egy szerencsés turista meg is örökítette az eseményt, 'ilyen volt, ilyen lett' mintára.

Pár km-el arrébb a népszerű, kiépített helytől az ember azonban még egy jó tucatot láthat.
Nem is értem, hogy miért éppen azok a kilátó mellettiek a legkedveltebbek, talán azért, mert ezek vannak a legközelebb a parthoz, és így a legkönnyebben megközelíthetőek/fotózhatóak?.

A népszerű sziklák létrejötte pedig annak az egyszerű természeti jelenségnek köszönhető, hogy óceán csapkodása szép lassan elmossa a jó termőtalajt körülöttük.
Csak a masszívabb darabok maradtak meg valamivel tovább, hogy a turistákat legyen mivel kicsalogatni Melbourne-ből 4 óra autókázásra csak egyirányba!
A helyszínen amúgy sikerült tudományosan megállapítanom azt a tényt, hogy ha ez ilyen ütemben folytatódik akkor előbb-utóbb Ausztráliát elmossa délről az ár, és 20 millió hontalan kereshet menedéket Indonéziában!

A kilátás pediglen személyes véleményem szerint arról a kis útmelléki helyről a legjobb, amit 'Bay of the Martyrs'-nak hívnak.
A vörös és narancssárga színekben játszó naplementében, meg az esti párában a sziklák innen valóban fantasztikus látványt nyújtanak!



Az öböl persze nem véletlenül kapta ilyesztő nevét.
Ausztrália déli partjai mentén nagyon sok hajó süllyedt el a víz alatt megbúvó zátonyoknal, rossz időnek, magas sziklapartnak, vagy a részeges kapitánynak köszönhetően.
Az egyik szállodai szobám falán érdekes térkép lógott.
Rajta az elmúlt pár évszázad tragikus hajótöréseivel, amikor is rengeteg szerencsétlen lélek szállt a vízalá minden vagyonukkal együtt, amivel az újhazába érkeztek volna, reményekkel teli.
A térképen majd minden évből volt egy-két jelzés, az elsüllyedt hajók neveivel.
Ezért is érdemelte ki a nyugat-viktóriai tengerpart a kétes dicsőségű 'Shipwreck Coast' nevet...

Ezen a területen található meg egyébként a misztikus Mahogony Ship nyugvóhelye is valahol, amely sokak szerint újraírhatja Ausztrália felfedezésének történetét.
Sok leírás van a 19. század közepéből, amikor még látták a maradványait Warnambool közelében a parton, viszont azóta már csak hűlt helye található meg...
Ez a hajó állítólag portugál eredetű, és 1522 környékén hajózhatott erre, ahol szerencsétlenűl járt, és az óceán kimosta a darabjait a partra.
Tehát Cook kapitány elött 250 évvel már ismerhették Ausztráliát a portugálok, csak nem maradt ugye senki, aki elvihette volna a hírt III. János (A Könyörületes!) udvarába...